Menu Główne

Witaj

Nazwa użytkownika:

Hasło:


Zapamiętaj mnie


Articles

Współpraca

Link do nas
Link do nas

Integracyjne imprezy firmowe w Ośrodku Malibu koło Lublina


Bal Sylwestrowy 2019 - informacje: kliknij tu


Czas szybko płynie i już niebawem rozpocznie się nowy sezon plenerowych imprez integracyjnych - warto więc jak najwcześniej zarezerwować sobie dogodny termin i jednocześnie mieć wystarczająco czasu na zaplanowanie programu imprezy.

W Ośrodku Malibu szczególną wagę przywiązujemy do integracyjnej roli imprez. Rola ta wydaje się być nie do przecenienia. Odpowiednie formy integracji pozwalają uczestnikom imprez poznać się i sprawdzić w nowych i nietypowych sytuacjach, dają możliwość ujawnienia nieznanych dotąd predyspozycji zarówno w wymiarze indywidualnym jak i grupowym.
Co bardzo ważne, cele imprez integracyjnych osiągane są poprzez różne formy rozrywki i rekreacji, zajęcia sportowe, konkursy i zabawy.
Dobrze zorganizowana impreza integracyjna potrafi przynieść zaskakujące efekty. Przykładowo, w przypadku imprez firmowych, pracownik wraca wypoczęty, z poczuciem aktywnie spędzonego czasu, gotowy stawić czoła czekającym go obowiązkom.
Efektem, którego nie da się osiągnąć w żaden inny sposób aniżeli poprzez tego typu imprezy, jest zwiększenie identyfikacji pracownika z firmą, co oczywiście wymiernie przekłada się na jego wyniki w pracy.

Proponujemy różnorodne formy integracji - imprezy plenerowe o charakterze rekreacyjnym z bogatym repertuarem atrakcji rozrywkowych, które powodują, że imprezy nie sprowadzają się li tylko do typowych biesiad połączonych co najwyżej z tańcami i karaoke.Dysponujemy pięknym terenem oraz dużym zapleczem rekreacyjnym i technicznym.

Możemy również zapewnić kompleksową obsługę artystyczną, rekreacyjną i gastronomiczną każdej imprezy w dowolnym miejscu i czasie na terenie całego kraju.

Imprezom organizowanym przez ośrodek MALIBU towarzyszy wspaniała atmosfera i zadowolenie ich uczestników.

Poniżej link do krótkiego filmiku z imprez w Malibu

Filmik z atrakcji imprezowych w Malibu

oraz link do Galerii foto z imprez w Malibu:

Galeria atrakcji rozrywkowych w Malibu

Bywa, że relacje z imprez organizowanych w Malibu możemy obejrzeć na stronach internetowych firm lub instytucji. Takim przykładem jest opisowa i wizualna relacja z imprezy o charakterze pikniku rekreacyjnego z okazji Dnia Bibliotekarza

Dzień Bibliotekarza w Malibu - link

Inne formy integracji - integrowanie poprzez grzybobranie, integrowanie poprzez gotowanie oraz integrowanie poprzez taniecOd początku lata do późnej jesieni grzybobranie jest znakomitą okazją i formą integracji dla pracowników firm, grona rodzinnego i znajomych. Ci co lubią zbierać grzyby, mają ogromną frajdę, zaś inni mają okazję zapoznania się z tym hobby, uprawianym przez miliony naszych rodaków od dawien dawna. Barwnym literacko językiem grzybobranie opisał Adam Mickiewicz w poemacie Pan Tadeusz.
Grzybobranie organizujemy w lesie nieopodal Malibu, z przewodnikiem i grzybiarzem profesjonalistą w jednej osobie.
Samo grzybobranie jest tylko częścią całości imprezy integracyjnej. Po jego zakończeniu goście wystawiają do konkursu swoje grzybowe trofea, po czym częstowani są wojskową grochówką z kuchni polowej ustawionej na leśnej polanie.
Kolejną atrakcją jest powrót do Ośrodka Malibu, który odbywa się wzdłuż brzegów pięknie meandrującej rzeki Krężniczanki.
Po powrocie do Malibu goście posilają się potrawami z grilla i po krótkim odpoczynku zaczynają korzystać z rozlicznych atrakcji rekreacyjno-rozrywkowych. Jedni zjeżdżają na linie, co jest nazywane tyrolką, inni pływają wokół wyspy gondolą, jeszcze inni grają w plażówkę, strzelają z łuku, biorą udział w różnych konkursach - rzutu beczką, przeciąganiu liny, na symulatorze strzeleckim, ścigają się na czas na tzw. moście wietnamskim. W międzyczasie korzystają oczywiście z grilla, który funkcjonuje na zasadzie ciągłości serwowania dań.
Gdy zapada już zmierzch, rozpalane jest ognisko, rozpoczynają się tańce, zabawy i karaoke.
Tak zorganizowana impreza integracyjna pozytywnie odbiega od szablonowych biesiad sprowadzających się głównie do jadła, wypitki i co najwyżej tańców.
Integrowanie przez gotowanie czyli warsztaty kulinarne dla firm. Ofertę realizujemy podczas firmowych imprez integracyjnych w profesjonalnie wyposażonej kuchni Ośrodka Malibu, jak też w ujęciu plenerowym przy użyciu wojskowej kuchni polowej, przenośnych urządzeń grzewczych, tradycyjnej wędzarni, a nawet grilla i ogniska.
Bez względu na formę warsztatów kulinarnych - czy to poprzez wspólne gotowanie, czy też poprzez rywalizację utworzonych grup - gotowanie jest pasjonującą rozrywką, budującą i wzmacniającą zespół.

Jesteśmy również w stanie zorganizować warsztaty kulinarne w siedzibie każdej firmy. Dostarczamy profesjonalne urządzenia kuchenne, mobilną kuchnię polową i przewoźne wędzarnie do mięsa i ryb. Warsztaty mogą być jednodniowe w przypadku mniejszych firm i kilkudniowe, jeżeli firma jest organizacyjnie rozbudowana. Przykładowo, w każdym dniu tygodnia posiłki dla całej firmy przygotowuje inny dział, a podsumowaniem warsztatów może być werdykt jury wyłaniający zwycięski dział, którego posiłki były najsmaczniejsze.Taniec ze swoim pięknem znany jest od zarania ludzkości i w ciągu jej dziejów pełnił różne i ważne funkcje społeczne. Tak jest do dziś i zapewne pozostanie na zawsze.

Integrujemy poprzez taniec zespołowy, grupowy i w parze. W tańcu wyrażamy swoje emocje, uzewnętrzniamy się nie poprzez słowa, ale gesty. Taniec zespołowy to taniec, w którym ludzie akceptują siebie i tolerują, są równi, zjednoczeni w tym samym czasie, miejscu, ruchu, rytmie, krokach, a nawet emocjach i doznaniach. Taniec pozwala odczuwać to samo – współodczuwać, integrować się fizycznie i psychicznie. Otwarcie i wyzwolenie w tańcu świadczy o dużym zaufaniu do zespołu. Tak więc taniec poprzez funkcję integracyjną uczy współdziałania, zależności, odpowiedzialności zespołowej.

Integracja poprzez taniec poprzedzona jest czysto pokazowym show w wykonaniu zawodowych tancerzy, którzy następnie zachęcają gości do wspólnej zabawy - w rytm prezentowanych tańców bądź w rytm dowolnego stylu tanecznego zaproponowanego przez Państwa.

Podsumowaniem imprezy mogą być konkursy tańca dla gości imprezy z zaangażowaniem całej publiki jako jury rozstrzygającego o zwycięstwie poszczególnych par lub zespołów tanecznych.
Ciekawą formą integracji są różnego rodzaju gry /przykładem szachy i goban/, w szybkim tempie prowadzone przez wykwalifikowanych instruktorów i mistrzów, dzięki czemu w stosunkowo krótkim czasie w rozgrywkach może uczestniczyć duża liczba osób.

Kultura czasu wolnego w aspekcie imprez integracyjnych

Skoncentruję się na tzw. kulturze czasu wolnego, a więc czasu, który nie powinien się sprowadzać do li tylko siedzenia przed telewizorem, komputerem, czy nawet w kinie lub teatrze. Dotykamy tu materii, która w znaczącym stopniu decyduje o naszym zdrowiu, kondycji fizycznej, psychicznej itd.

Kulturę czasu wolnego traktuję więc jako czas pospołu poświęcany zarówno kulturze ducha, intelektu jak i kulturze ciała. Do poświęcenia akurat większej uwagi kulturze ciała motywuje mnie powiedzenie "w zdrowym ciele, zdrowy duch".

O ile indywidualnie każdy na swój sposób bardziej lub mniej dba o swoją aktywność fizyczną, to w przypadku imprez integracyjnych ich program jest z góry narzucany większości przez organizatorów tych imprez.

Ważne jest więc, aby ci, którzy decydują o programie imprez integracyjnych, należycie rozumieli i uwzględniali kulturę czasu wolnego.

Układając program imprezy integracyjnej, kulturę czasu wolnego należy rozumieć bardzo szeroko - jako hasło, nawoływanie do tego, żeby przeróżnych okazji do biesiady nie ograniczać wyłącznie do aktywności kulinarnej, zwłaszcza jeżeli są warunki do jednoczesnej aktywności fizycznej, rozrywkowej, do spalania kalorii itp.
Pożądanym efektem imprez integracyjnych jest nie tylko integracja przy stole, przy kieliszku ale także we współzawodnictwie, rywalizacji, przy czym można się poznawać z zupełnie innej strony, dotąd nieznanej kolegom z pracy czy z branży.

Pomysłowość uatrakcyjniania imprez nie zna granic, niemal jak ludzka wyobraźnia.
Kuligi, jazda bryczką, na wierzcha, quadem, zjazdy tyrolskie, skoki z bungee, most wietnamski, ścianki wspinaczkowe, dmuchańce i zabawy dla dzieci w przypadku imprez integracyjnych z rodzinami, strzelanie z łuku, wiatrówki, procy, myśliwski trenażer strzelecki / tzw. bezkrwawe łowy /, przeciąganie liny, konkurs siłacza, rzut beczką, wyścig w workach, gry zespołowe - to jedne z wielu atrakcji będących realizacją kultury czasu wolnego podczas imprez integracyjnych.

Pomysłowość, pomysłowość i jeszcze raz pomysłowość ... kiedyś przypadkowo zobaczyłem efektownie wyglądające hula-hop ... od razu kupiłem i na najbliższej imprezie jedną z atrakcji był konkurs dla Pań, które kręciły tym magicznym kołem na czas.
Wymyślać atrakcje należy nieprzerwanie, raz - żeby nie było ciągle to samo, dwa - żeby mieć alternatywę na wypadek np. niesprzyjającej pogody w przypadku imprez plenerowych itd.
Kultura czasu wolnego podczas imprez integracyjnych w przedstawionym powyżej wymiarze decyduje o powodzeniu i oryginalności tych imprez. Goście poczują się bardziej docenieni i niewątpliwie z takiej imprezy odniosą wymierne korzyści.

Autor artykułu: Stefan Odój - właściciel Malibu


DOTYCHCZAS ORGANIZOWALIŚMY IMPREZY DLA

ELDORADO S.A.

DETAL KONCEPT / SIEĆ SKLEPÓW GROSZEK + inne /

EMPERIA HOLDING

TRADIS LUBLIN - CENTRUM DYSTRYBUCJI

SIEĆ SKLEPÓW „ALDIK” Sp. z o.o.

ŻAGIEL S.A.

POLMOS LUBLIN S.A.

CHEMIA LUBLIN S.A.

STOWARZYSZENIE SKLEPÓW I KUPCÓW „RAZEM”

STOWARZYSZENIE DEKARZY W POLSCE

LUBELSKA SPÓŁDZIELNIA MIESZKANIOWA

URZĄD STATYSTYCZNY W LUBLINIE

KREDYT BANK W lUBLINIE

BAXTER MANUFACTURING SP. Z O.O.

BP EUROPA

REAL MARKET W LUBLINIE

OBI MARKET W LUBLINIE

AWEXIM – SIEĆ SKLEPÓW

PRIM S.A.

OMEGA - NOWOCZESNE MATERIAŁY BUDOWLANE

MARPIO – HURTOWNIA CHEMICZNO – KOSMETYCZNA

RAPID „ŻYWIEC” – HURTOWNIA PIWA

DAKO – DRUKARNIA Z LUBARTOWA

COCA COLA

ELEKTROSKANDIA

KACZMAREK ELECTRIC

ZETO

CENTROFARB

KAMPANIA PIWOWARSKA

FREGA

HORTEX

EURO ZOO

PROVIDENT

EMPIK

DRUKARNIA WAB

MEDIA MARKT

EL-MAX

PKP CARGO

INTER CARS

HURTOWNIA FARMACEUTYCZNA "SLAWEX"

THYSSEN KRUPP i wielu innych firmDwugłos orzecznictwa sądów administracyjnych w sprawie imprez integracyjnych


W wyroku z 12.03.2013r. (sygn. II FSK 1428/11) Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że przychód dla pracowników powstanie niezależnie od tego czy i w jakim zakresie pracownicy skorzystali z oferowanych na imprezie świadczeń. Nadto, zdaniem sądu, pracodawca powinien wcześniej poinformować pracowników o podatkowych konsekwencjach uczestnictwa w imprezie, gdyż przychód nie powstanie jedynie u tych pracowników, którzy nie wzięli w niej udziału.

Powyższy wyrok, to już kolejny rozdźwięk w orzecznictwie, gdyż niedawno NSA wydał dwa całkiem odmiennie w interpretacji wyroki (z 20 lutego 2013 r., sygn. akt II FSK 1256/11 i z 24 stycznia 2013 r., sygn. akt II FSK 1064/11), w których orzekł, że nie osiągają przychodu pracownicy, który uczestniczą w imprezie integracyjnej, jeśli nie można ustalić, w jakim zakresie korzystali z oferowanych na takiej imprezie świadczeń.

Odnosząc się do powyższej kwestii warto podnieść, że organy podatkowe powinny zastanowić się, czy "gra warta świeczki".
Niewątpliwie restrykcyjne podejście ograniczy ilość firmowych imprez integracyjnych, a przecież w założeniu, imprezy takie wywierają pozytywny wpływ na pracownika, co przenosi się na efekty jego pracy, a w sumie na sukces firmy, zaś idąc dalej - korzyści popłyną także dla fiskusa.
Nie mam oczywiście na myśli typowych "ochlajów" przy ognisku, bo te nie mają nic wspólnego z imprezami integracyjnymi z prawdziwego zdarzenia i ich efektem może być jedynie podwyższona absencja w pracy następnego dnia.
Korzyści z restrykcyjnego uregulowania byłyby zapewne niewielkie, zaś koszty społeczne, a także urzędowe, sądowe dość pokaźne.
Jeżeli jakieś uregulowanie budzi powszechną dezaprobatę, przedsiębiorcy będą starali się je obchodzić i już samo to przemawia za tym, by nie walczyć z wiatrakami.
Oczywistym jest jednak, że formalnie to sądy ostatecznie rozstrzygną sporną kwestię, najprawdopodobniej Trybunał Konstytucyjny w odpowiedzi na skargę PKPP "Lewiatan" w tym temacie, złożoną w połowie stycznie br. lub NSA w poszerzonym składzie sędziowskim. Powinno to nastąpić jak najszybciej, bo niejasne prawo deprawuje ...


Imprezy integracyjne w kosztach firmowych


Na początek przyjmijmy założenie, że wydatki na zorganizowanie imprezy integracyjnej są finansowane ze środków obrotowych firmy, a świadczenia na rzecz gości uczestniczących w imprezie przyznawane są według zasady „każdemu po równo”.

W odniesieniu do wydatków ponoszonych na imprezy integracyjne przedsiębiorcy muszą pamiętać o uregulowaniach wynikających z art. 23 ust. 1 pkt 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm. oraz art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.). Wynika z nich, że kosztów podatkowych nie stanowią koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne oraz zakup żywności i napojów - w tym alkoholowych.

Ustawy podatkowe nie definiują pojęcia reprezentacji. W oparciu o słownikowe znaczenie tego określenia w praktyce przyjmuje się, że reprezentacja obejmuje działania skierowane na zewnątrz firmy, mające na celu stwarzanie i utrwalanie dobrego jej wizerunku. Z tego też względu trudno dopatrywać się znamion reprezentacji w spotkaniu integracyjnym organizowanym dla pracowników. Wydatki na ten cel, jako tzw. koszty pracownicze, będą podlegały zaliczeniu w ciężar kosztów na zasadach ogólnych. Takie stanowisko potwierdzają organy podatkowe w wydawanych przez siebie interpretacjach, m.in.: Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 25 lutego 2008 r., nr IP-PB3-423-501/07-2/EM oraz Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 4 lipca 2008 r., nr ITPB3/423-249/08/AW.

O ile spotkania integracyjne organizowane wyłącznie dla pracowników nie są skierowane na zewnątrz firmy, o tyle nie można tego powiedzieć w przypadku, gdy uczestniczą w nich zaproszeni goście, np. kontrahenci, członkowie rad nadzorczych, przedstawiciele właścicieli czy też członkowie rodzin pracowniczych. Taki przekrój uczestników komplikuje podatkowe rozliczenia wydatków na imprezę, gdyż zachodzi wówczas konieczność rozdzielenia wydatków na dotyczące pracowników i gości spoza firmy.

Jest to konsekwencją uregulowań zawartych w przepisach podatkowych. Wynika z nich m.in. że wydatki na rzecz przedstawicieli udziałowców i członków rady nadzorczej kosztami takimi nie będą. Wydatki na rzecz udziałowców pozostają bez związku z przychodami firmy - tym samym nie spełniają warunku określonego w art. 15 ust. 1 ustawy o pdop. Dodatkowo podlegają wyłączeniu z kosztów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 38. Natomiast wydatki na rzecz członków rady nadzorczej wyłącza z kosztów art. 16 ust. 1 pkt 38a powołanej ustawy. Potwierdza to m.in. interpretacja indywidualna z dnia 12 sierpnia 2008 r., nr ILPB3/423-287/08-4/EK wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu.

Z kolei wydatki ponoszone na rzecz członków rodzin pracowników oraz na rzecz kontrahentów zaproszonych na imprezy integracyjne organy podatkowe kwalifikują jako wydatki związane z organizacją przyjęć dla osób spoza firmy, które podlegają zaliczeniu do wydatków reprezentacyjnych, niestanowiących kosztów uzyskania przychodów.

Jak z powyższego wynika przedsiębiorca, który na spotkanie integracyjne zaprosi także gości spoza kadry pracowniczej, powinien dokonać podziału poniesionych na organizację tej imprezy wydatków. Jest to konieczne z uwagi na to, że musi on ustalić jaka część wydatków dotyczy gości spoza firmy, czyli jaka ich część nie podlega zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów.

Spotkanie wraz z konsumpcją to nie integracja

Jeżeli celem pracowniczej imprezy jest wyłącznie przebywanie pracowników ze sobą oraz konsumpcja we własnym towarzystwie, wówczas wydatki na organizację takiej imprezy nie podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów. Potwierdził to WSA w wyroku z dnia 13 lutego 2007 r., sygn. akt III SA/Wa 4283/06, gdzie wskazał, że aby pracodawca mógł wydatki na imprezę integracyjną zaliczyć do kosztów podatkowych, musi położyć szczególny nacisk na jej motywacyjno-integracyjny cel.

Tę linię interpretacyjną podchwyciły również organy podatkowe, co widać m.in. w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 12 września 2008 r., nr ITPB3/423-365a/08/AM. Organy podkreślają, że impreza integracyjna powinna mieć na celu m.in. wzmocnienie więzi pomiędzy zakładem a pracownikami oraz zmotywowanie ich do efektywniejszego działania. Jako priorytet na takich spotkaniach wskazują również scalenie zespołu pracowniczego (co sprzyja sprawnemu realizowaniu postawionych przed nim zadań) poprawę atmosfery w pracy oraz ułatwienie ułożenia wzajemnych relacji między pracownikami.

Należy jednak wyraźnie podkreślić, że o podatkowej kwalifikacji omawianych wydatków powinny decydować każdorazowo faktyczne okoliczności konkretnej sprawy.

Jakie dokumenty?

Na zakończenie warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną istotną kwestię. Organy podatkowe podkreślają, że to na podatniku ciąży, oprócz obowiązku udowodnienia celowości poniesienia wydatku, również jego prawidłowe udokumentowanie (np. w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 21 maja 2008 r., nr ITPB3/423-101/08/MK). Stąd wskazują, że celem udokumentowania racjonalności omawianych wydatków, obok dowodów księgowych, podatnik powinien dysponować dokumentacją, z której jednoznacznie będzie wynikać charakter danego spotkania (np. ramowym programem imprezy integracyjnej), zakres zrealizowanej usługi gastronomicznej oraz potwierdzać do kogo zostało ono skierowane (np. lista obecności)
Takie jednak wymogi nie znajdują odzwierciedlenia w obowiązujących przepisach podatkowych, w związku z czym prezentowane stanowisko Izby Skarbowej wydaje się być nieuprawnione.

I na zakończenie jeszcze postanowienie Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie, dające odpowiedź na pytanie:

Czy koszt wyjazdu integracyjnego dla pracowników finansowany z funduszu świadczeń socjalnych w kwocie 330,- zwolniony jest od podatku dochodowego czy też uczestnicy wyjazdu winni odprowadzić podatek od w/w kosztu wyjazdu ?

Sygnatura: D-2/415/26/07 Data: 2007-05-21

Autor: Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie


POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w odpowiedzi na wniosek z dnia 29.03.2007 roku (data wpływu do Urzędu – 02.04.2007 roku) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie opodatkowania zorganizowanego wyjazdu integracyjnego dla pracowników w całości sfinansowanego z funduszu świadczeń socjalnych Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie:
- nie podziela stanowiska Strony w przedmiotowej sprawie.

UZASADNIENIE


Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w odpowiedzi na wniosek z dnia 29.03.2007 roku (data wpływu do Urzędu - 02.04.2007 roku) uzupełniony pismem z dnia 20.04.2007 roku (data wpływu do Urzędu - 23.04.2007 roku) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych kwoty przeznaczonej na wyjazd dla pracowników w całości sfinansowanego z funduszu świadczeń socjalnych do kwoty 380 zł informuje się, że wartość świadczeń rzeczowych przekazanych pracownikowi stanowi przychód ze stosunku pracy. Zgodnie z art.9 ust.1 ustawy z dnia 26.07.1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. Z 2000 roku Nr 14 poz.176 z późn.zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art.21, 52, 52a, i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Stosownie do art. 11 ust. 1 ustawy przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadcze. Jak wskazuje art. 11 ust. 2B ustawy w przypadku gdy świadczenia są częściowo odpłatne, przychodem podatnika jest różnica pomiędzy wartością tych świadczeń a odpłatnością ponoszoną przez podatnika. W myśl art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 roku Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) przychodami ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz służbowego stosunku pracy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 1, są wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężna świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależne od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że organizowany jest dla pracowników wyjazd integracyjny (za pośrednictwem biura turystycznego), koszt wyjazdu tj. 330 zł sfinansowany zostanie z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS).

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 67 w/w ustawy wolna od podatku dochodowego jest wartość rzeczowych świadczeń otrzymywanych przez pracownika, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych – do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380,00 zł; rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi. Całkowity koszt wyjazdu integracyjnego (330,00 zł) nie jest świadczeniem rzeczowym, ale świadczeniem pieniężnym pracodawcy poniesionym na pokrycie kosztów wyjazdu za pracownika.

Z definicji zawartej w przepisie art. 45 ustawy Kodeks cywilny wynika , iż rzeczami są tylko przedmioty materialne, które można otrzymać lub ponosić. W związku z tym nie można uznać, iż wartość wycieczki zorganizowanej i sfinansowanej przez zakład pracy jest świadczeniem rzeczowy, bowiem uczestnicy wycieczki nie otrzymują świadczenia o charakterze materialnym, tj. rzeczowym .

W świetle powołanych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wszelkie wydatki związane z wyjazdem integracyjnym sfinansowane przez pracodawcę w takiej części w jakiej odnoszą się do pracownika, stanowią dla tego pracownika przychód ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu.

W związku z tym postanowiono jak w sentencji.

Informuje się, że w myśl art. 14a § 2 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa powyższa interpretacja dotyczy przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Interpretacja zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast organ podatkowy i organ kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszego postanowienia przysługuje Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu w terminie 7 dni od dnia doręczenia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).

źródło: Strony internetowe Ministerstwa Finansów RP.

Komentując postanowienie Urzędu Skarbowego należy zauważyć, że dotyczy ono wyjazdu turystycznego, organizowanego za pośrednictwem Biura Turystycznego, a nie najczęściej spotykanych w praktyce imprez integracyjnych, co do których nie ulega wątpliwości, że ich koszty, pokrywane z funduszu socjalnego, zwolnione są z podatku dochodowego.
[/b]
wyślij e-mail wersja do druku

Komentarze ...
IMPREZY INTEGRACYJNE DLA FIRM Szef "MALIBU" | 16 Jul : 10:17

Komentarze: 7


Reply to this
Niezależnie od podnoszonej w tym dziale tematyki, zainteresował mnie artykuł w Gazecie Wyborczej, którego część zacytuję, odnosząc się następnie do jego tez

"Nowy wymiar integracji"

Firmowe wyjazdy za miasto zakrapiane alkoholem czy surwiwalowe imprezy integracyjne przechodzą do lamusa. Nadchodzi nowa moda: wspólne sadzenie drzewek, kwiatów, a nawet liczenie ptaków ... blisko dwustu pracowników koncernu komputerowego Dell spotkało się w lesie koło Gałkowa w Łódzkiem. Przez cały dzień posadzili 7 tys. drzewek. Uzupełniali drzewostan na zrębach, zalesiając w ten sposób tereny pohuraganowe w okolicach Piotrkowa. To jednak dopiero początek sadzenia drzew przez firmy na tym terenie.


prof. Kazimierz Krzysztofek, socjolog ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej

Ta ekointegracja to próba kreowania nowej mody, na której można tylko zyskać. Najważniejsze, aby być pierwszym: w ten sposób na pewno będziemy zauważeni i pozytywnie zapamiętani. Jeszcze do niedawna była moda na wyjazdy integracyjne w atrakcyjne miejsca w Polsce. Firmy wynajmowały całe hotele, a pracownicy uczestniczyli w zabawach. Tylko że to były tzw. działania zamknięte, które nic nie przynosiły firmie na zewnątrz. Pracownicy pobawili się na gokartach, postrzelali, grając w paintball, czy pospacerowali po górach, a po weekendzie wracali do pracy. Teraz dochodzi zupełnie nowy element. Jest nim ekologia, która została wykreowana w naszym kraju na wartość pozytywną. W ten sposób firmy chcą się zakorzenić w lokalnej społeczności. To jest taki trend pokazujący, że nie odrywamy się od podłoża i nie wędrujemy po świecie za kapitałem. Widzi to lokalna społeczność, która zaczyna doceniać firmę. Pozytywny rozgłos takiej integracji przynosi również społeczna odpowiedzialność biznesu, jaką stosuje firma. Nośność ekologii robi tu wspaniały PR, na którym firma zbija dodatkowe punkty. Być może już wkrótce będzie moda na wyjazdy na Kurpie, gdzie otrzymamy specjalne kostiumy i tam będziemy odtwarzać kulturę ludową, na którą też już zaczyna być moda.
*****************************************

Odnosząc się do powyższej treści, nie sposób odnieść wrażenia, że bardziej tu chodzi o reklamę i marketingowy wydźwięk podjętej akcji i bardziej mi to przypomina czyny społeczne w socjalizmie niż prawdziwą integracyjną imprezę firmową dla pracowników.
Oczywiście społeczny wydźwięk takiej akcji, a co za tym idzie i reklama, promocja firmy lub jej programu nie budzą wątpliwości.
Nie sądzę jednak, by tego rodzaju pomysły były częściej naśladowane, bowiem prawdziwa rola firmowych imprez integracyjnych jest zupełnie inna i nie do przecenienia.Aby zamieszczać komentarze w tym serwisie musisz być zalogowany - proszę się zalogować, a jeśli nie masz jeszcze konta, kliknij tutaj aby się zarejestrować
Malibu galeria

Ostatnie imprezy

Chatbox
No messages yet.

Szukaj Malibu Lublin - organizacja imprez, wesela, eventy